Projecten

Het beschikbaar maken van een doelgerichte anti-kankertherapie (alpelisib) met reeds bewezen nut bij anti-hormoontherapie-resistente uitgezaaide borstkankers

Biomedisch
Promotors:
Patrick Neven (UZ Leuven)
Project Partners:
UZ Leuven
UZ Leuven
UZGent
Budget uitgereikt door Kom op tegen Kanker:
€406.100

Samenvatting

• Over welke kanker gaat het?
Uitgezaaide hormoongevoelige borstkanker zowel bij vrouwen als mannen.
• Waar situeert de kanker zich in het kankerlandschap (bij wie, incidentie, resultaten en nevenwerkingen van huidige behandeling(en), …)?
Borstkanker treft in België jaarlijks ongeveer 10.500 individuen waarvan 80 mannen. Deze ziekte treft 11% van onze vrouwelijke populatie vóór hun 80ste levensjaar. De overgrote meerderheid van de borstkankers is gevoelig aan vrouwelijke geslachtshormonen (ER-positief) en het project focust zich op deze populatie. Jaarlijks zijn er 2000 vrouwen die geconfronteerd worden met ongeneeslijke uitgezaaide borstkanker, die op een andere plaats dan de borst aanwezig is. Met behulp van therapie kan de uitgezaaide kanker geremd worden en/of symptomen kunnen bestreden worden. De therapie is dan gericht op het verminderen van klachten, een goede kwaliteit van leven en levensverlenging. Een patiënt kan (nieuwe) uitzaaiingen krijgen als de anti-hormoontherapie niet meer werkt. De kankercellen zijn dan resistent geworden voor de anti-hormoontherapie.
Dertig tot 40% van de uitgezaaide ER-positieve borstkankers hebben een mutatie in het PIK3CA gen. Bij patiënten met deze specifieke PIK3CA mutatie, die anti-hormoontherapie-resistent zijn, heeft een doelgerichte therapie tegen die mutatie, zijn nut bewezen. Deze doelgerichte therapie vertoonde echter te veel nevenwerkingen waardoor verdere ontwikkeling werd stopgezet. Hierna werd een gelijkaardig, maar veel meer selectief doelgericht geneesmiddel ontwikkeld, alpelisib, met veel minder nevenwerkingen. Dit geneesmiddel was reeds in eerste ontwikkelingsfase veelbelovend bij ER-positieve uitgezaaide borstkankerpatiënten met een PIK3CA mutatie. Alpelisib is nu nog in de klinische onderzoeksfase waar het enkel in eerste en tweede therapielijnen bij uitgezaaide patiënten wordt getest en jammer genoeg niet in latere therapielijnen. Dit komt omdat het in eerdere lijnen meer geld opbrengt voor de farmaceutische industrie. Er wordt onder andere op basis van de terugbetaling bepaald welke behandelingen er in de eerste lijnen worden gegeven aan de patiënt. Met dit project willen we alpelisib in die latere therapielijnen beschikbaar maken voor de patiënt.
• Wat is het doel van het project?
1. Het behandelen van 40 patiënten met alpelisib om anti-hormoontherapie-resistentie bij ER-positieve, uitgezaaide borstkanker ongedaan te maken. Deze tumoren moeten een PIK3CA mutatie bevatten en blijven groeien na minstens 4 therapielijnen. We bestuderen de werkzaamheid van en levenskwaliteit tijdens de behandeling.
2. Het bestuderen van andere genmutaties naast de PIK3CA mutatie zowel in het uitgezaaid tumorweefsel als in het tumorweefsel van de borst bij eerste diagnose om mogelijke processen van resistentie te ontdekken.
• Zijn er eventuele samenwerkingen met andere centra gepland?
De studie met het geneesmiddel alpelisib gebeurt in UZ Leuven in samenwerking met 3 andere universitaire centra, namelijk UZ Gent, Inst. J. Bordet en CHU Liège.